Kontakt

Telefon och e-post
08-545 837 00
info@waldemarsudde.se

Bokning av visning och event
08-545 837 20 (telefontid månd – fred kl. 10.00-12.00)
bokningen@waldemarsudde.se

Entré och butik
08-545 837 07
butiken@waldemarsudde.se

Restaurang Prinsens kök
08-545 837 17
restaurang@waldemarsudde.se

Press
08-545 837 08
c.dalborg@waldemarsudde.se

Besöksadress
Prins Eugens väg 6
Djurgården, Stockholm

Postadress
Box 24227
104 51 Stockholm

Faktureringsadress
Stiftelsen Prins Eugens Waldemarsudde c/o Additiv
Regeringsgatan 109
11139 Stockholm

Organisationsnummer
802007-3030

 

Personal

Karin Sidén, överintendent och museichef (k.siden@waldemarsudde.se) 08-545 837 01, mobil: 0768-91 86 88

Sigrid Abenius, säljare (s.abenius@waldemarsudde.se) 08-545 837 07

Johan Dubois, fastighetstekniker (j.dubois@waldemarsudde.se) 0735-23 90 14

Cecilia Dalborg, kommunikationschef (c.dalborg@waldemarsudde.se) 08-545 83 708, mobil: 0709-75 47 08

Lars Edelholm, museitekniker (l.edelholm@waldemarsudde.se) 08-545 83 713, mobil: 0709-75 47 03

Annika M Ekström, museivakt (a.ekstrom@waldemarsudde.se) 08-545 837 00

Lars Engelhardt, museitekniker och fotograf, (l.engelhardt@waldemarsudde.se) 08-545 837 15, mobil: 0709-75 47 04

Katarina Engslätt, ekonom och personalansvarig (k.engslatt@waldemarsudde.se) 08-545 837 03

Sebastian Fagerback, köksmästare (s.fagerback@waldemarsudde.se) 08-545 837 17, mobil: 070-277 75 53

Sofia Flank-Kjell, butikschef (s.flank-kjell@waldemarsudde.se) 08-545 83 707, mobil: 0709-75 47 11

Anette Forsberg, trädgårdsarbetare (a.forsberg@waldemarsudde.se) 08-545 837 12

Elisabet Hedstrand, museipedagog (e.hedstrand@waldemarsudde.se) 08-545 837 25, 0733-207451

Christer Johansson, trädgårdsarbetare (c.johansson@waldemarsudde.se) 08-545 837 12, mobil: 0709-754 710

Anna Kindgren, säljare (a.kindgren@waldemarsudde.se) 08-545 837 07

Micke Kirsch, fastighet-, drift- och säkerhetschef (m.kirsch@waldemarsudde.se) 08-545 83 710, mobil: 0709-75 47 00

Catrin Lundeberg, chefssekretarare, utställningskoordinator, bildförfrågningar, utlån av konst (c.lundeberg@waldemarsudde.se) 08-545 83 705, mobil: 0709-75 47 07

Anna Meister, arkivarie och bibliotekarie (a.meister@waldemarsudde.se) 08-545 83 709, mobil: 0709-75 47 09

Daniel Prytz, intendent (d.prytz@waldemarsudde.se) 08-545 837 02

Kjell Renblad, trädgårdsförman (k.renblad@waldemarsudde.se) 08-545 837 12, mobil: 0709-75 47 05

Marina Rydberg, trädgårdsmästare (m.rydberg@waldemarsudde.se) 08-545 83 714, mobil: 0709-75 47 02

Rita Rockenlid, vaktförman (r.rockenlid@waldemarsudde.se) 08-545 837 00

Erik Wadell, event- och bokningsansvarig, driftstekniker (e.wadell@waldemarsudde.se) 08-545 837 06, mobil: 0709-754 706

Lars-Åke Wall, trädgårdsarbetare (l.wall@waldemarsudde.se) 08-545 837 12

Josefin Wallerman, säljare (j.wallerman@waldemarsudde.se) 08-545 837 07

Kristina Öhman, florist (k.ohman@waldemarsudde.se) 08-545 837 00, mobil: 0736-432 166